Do Kuchyne zavíta aj najrýchlejšia Slovenka na 10 km juniorskej trati

Jedným z dôvodom, prečo milujem beh, je atmosféra na bežeckých podujatiach. Medzi moje obľúbené preteky patrí práve Kuchynský RUNdal, na ktorý chodím každý rok. Vraví v Kuchyni varená, pečená Eliška Klepková. Je nám cťou, že aj v roku 2021 sa predstaví na 6 km trati nášeho KUCHYNSKÉHO RUNDÁLU.

Nedávno sa stala juniorskou majsterkou Slovenska v behu na 10 km v Skalici. Je to zatiaľ Tvoj najväčší bežecký úspech?

Určite to je jeden z mojich väčších úspechov, no za môj najväčší úspech považujem kvalifikáciu na ME v krose minulý rok. Viac mi záleží na výkone ako na umiestnení.

Na MS sa ti podarilo zabehnúť vo svojom osobnom rekorde. Nebola to asi ľahká cesta. Ako si sa pripravovala na toto podujatie? Zmenila si tréningový plán alebo k tomu prispelo “covidové” obdobie?
 
Intenzívnejšie som sa začala pripravovať od začiatku decembra, trénovala som každý deň okrem jedného v mesiaci, behala som hlavne obecnú vytrvalosť, veľa behov na nízkych tepoch a tempové behy. Myslím, že môj tréningový plán by vyzeral podobne aj bez pandémie. Covid mi jedine zobral možnosť trénovať na dráhe, no myslím si, že situácia prispela pozitívne na moju prípravu. Mala som viacej času na beh a aj možnosť sústrediť sa viacej na trénovanie.

Kedy si zistila, že atletika a beh sú to pravé pre Teba? Venovala si sa v detstve nejakému športu? Tvoj otec Martin, je tiež úspešný bežec. Myslíš, že k tomu prispela aj povestná genetika?

Od malička som sa venovala tancu, ale približne v 13 rokoch som chcela ísť skúsiť behať s tatinom. Beh sa mi postupne páčil čím ďalej tým viac, až som nakoniec úplne skončila s tancovaním, aby som sa mu mohla venovať naplno. Určite behám práve vďaka tatinovi, keby nebehal on, ani ja by som nezačala s behom. S tou genetikou neviem, Tatino tvrdí, že rýchlosť mám po ňom, a preto musím behať dlhé trate. 😀

Ovplyvnil Ťa nejaký športový vzor? Máš aj Ty nejaký športový sen alebo métu? Snívaš o svetových maratónoch alebo skôr o Olympijskej účasti?

Konkrétny vzor nemám, ale na sociálnych sieťach sledujem viacero zahraničných atlétov. Mojím športovým snom je reprezentovať Slovensko na zahraničných pretekoch a takým osobným a bližším je raz vyhrať 10km alebo minimaratón na ČSOB Bratislava Maratóne.

Teraz veľmi doba nepraje bežeckým podujatiam. Napriek tomu máš nejaké obľúbené podujatia na ktoré sa vždy rada vrátiš? Lákajú Ťa aj stále populárnejšie tímové štafetové behy (Od Tatier k Dunaju, Vltava Run)?

Jedným z dôvodom, prečo milujem beh, je atmosféra na bežeckých podujatiach. Medzi moje obľúbené preteky patrí práve Kuchynský RUNdal, na ktorý chodím každý rok. Ďalej mám veľmi rada Kráľovský beh a Dm ženský beh. Určite by som chcela vyskúšať aj tímové štafetové behy, práve na oslavu mojej nadchádzajúcej 18 som sa mala registrovať na takýto beh, no momentálne sa všetky odkladajú. Snáď sa to podarí o rok. 😉

Vyhovujú Ti viac cestné behy alebo máš radšej dotyk s prírodou na trialových behoch s členitým terénom (podobne ako trasa Kuchynského RUNdálu :)).
 
Ťažká otázka, mám rada obidva typy, pretože každý má niečo do seba, ale prikloním sa asi viacej k trailovým behom. Behám radšej po zaujímavejších trasách, ako iba rovno a dokola.

Zrejme ešte stále študuješ. Vieš zladiť svoje štúdium s náročnými tréningami? Máš nejaké obľúbené tréningy alebo bežecké trasy?

Školu sa mi našťastie darí stíhať v pohode aj napriek atletike. Nemám rada, keď nemám čo robiť, preto mi nevadí trénovať každý deň. Je ale pravda, že večer bývam často poriadne unavená, ale tak to má byť. Najradšej z tréningov mám tempové behy, vyhovuje mi, že nemusím zastavovať a čakať kým ubehne pauza. Najčastejšie momentálne behám na Kuchajde, ale najradšej behám na Železnej Studničke alebo kdekoľvek v lese.

Reprezentuješ športový klub Slávia STU Bratislava. Inklinuješ ale skôr k malým tímovým behom kvôli atmosfére, alebo si skôr individualista?

Aj keď je atletika hlavne individuálnym športom, myslím, že s trénerom Tomášom Benkom tvoríme mini tím. Každý máme svoju tímovú úlohu a to nás posúva vpred. Aj na Atletickej lige ma silno motivuje môj tím, nejde iba o môj výsledný čas, ale o poradie a body, ktoré tímu dám. Mám rada náš kolektív a to ako sa navzájom povzbudzujeme.

Na bežeckým podujatiach je Tvojim verným spoločníkom  skoro vždy otec Martin. Je Tvojou morálnou podporou alebo ako trénerom a koučom? 

Tatino je hlavne mojou oporou, som rada, keď ma chodí povzbudzovať, vie ma to poriadne namotivovať. Zároveň je aj praktickým spoločníkom, často mi robí odvoz, úschovňu alebo fotky. Keď spolu chodíme na preteky, beriem to ako skvelo čas strávený s rodinou. Trénuje ma Tomáš Benko, tatino je skôr bežeckým sparingom, behám s ním voľné behy a niekedy mi robí vodiča na korčuliach.

Myslíš, že šport, atletika a beh naplnia aj Tvoj profesionálny život? Alebo Tvoja budúca profesia bude nejako spojená so športom?

Určite plánujem behať, až dokým to zdravie povolí, no na profesionálnu kariéru popravde nemám. Chcela by som študovať fyzioterapiu a venovať sa jej v športovom okruhu, buď byť fyzioterapeutkou pre nejaký športový klub alebo na športovo zameranej klinike. Dúfam, že šport bude súčasťou mojej profesie.

Autor: Jana Obernauer – Obehni Slovensko